ARDUVAZ

Özellikle Avrupa’da uzun yıllardır kullanılan, uzun ömürlü estetik ve prestijli bir çatı kaplama malzemesidir.

Arduvaz, jeologlar tarafından “kayağan taşı” olarak adlandırılan doğal bir taştır. Taşın en önemli özelliği, tabakalar halinde bulunması ve 5-7 mm gibi kalınlıklarda işlenmesinin mümkün olmasıdır.

Herhangi bir profile sahip olmadan, plakalar halinde kesilir. Klasik sistemde oldukça büyük biniler yaptırarak çatılara döşenebilir. Uygulaması asfalt şingıla benzer. Klasik sistemde bini kayıpları yüksektir. Asfalt şıngıllar, Arduvaz’ın ucuz ve herkes tarafından kolayca elde edilen imitasyonu olarak geliştirilmiştir.

ISOLINE® uzun yıllardır kiremit altında güvenli bir su yalıtım malzemesi olarak kullanılmasının dışında özel geliştirilen “akıllı çatı sistemiyle” arduvaz kaplı çatıları daha ekonomik şekilde kolay uygulanır ve güvenli hale getirir.

Akıllı Çıta Sistemi
ARDUVAZ® taşlar, özel çıtaları ile monte edilerek, taşların çatıdaki stabiliteleri, çıta üzerindeki ara mesafeleri milimetrik olarak saptanmış yuvalara takılan paslanmaz çelik kancalarla elde edilmektedir. Taşlar üzerinde herhangi bir matkap veya çivi deliği açılmasına gerek yoktur. Montaj işlemi hızlı ve güvenlidir.

Malzemeden Tasarruf
Sistemin temelini oluşturan Isoline’in kesinlikle su geçirimsiz olması nedeniyle klasik uygulamada ARDUVAZ® taşlarının arasında su sızmaması için kaçınılmaz olan binilerden oluşan kayıplar en aza çekilebilmektedir. Sonuç olarak eskiden 1 m² kaplamak için 2,4 m² arduvaz kullanılırken, ISOLINE® sisteminde gereken arduvaz sadece 1,18 m² olmakta, böylelikle malzemenin yarısından tasarruf edilmektedir.

Hafiflik
Kullanılan taş miktarının azalması doğal olarak çatının ağırlığını da olumsuz etkiler. Geleneksel sistemle kaplanan ARDUVAZ® çatıların ağırlığı yaklaşık 30-35 kg/m² iken, ISOLINE® sisteminde ağırlık 16 kg/m²’ye düşmektedir.

Güvenli, Kolay ve Hızlı Montaj
Çıta ayrıca, her taş için özel ayrılmış yuvalara sıkışarak oturmasını sağlayarak rüzgar güvenliğini daha da artırmaktadır. Teknik imkanları nedeniyle “akıllı çıta” olarak nitelendirilen bu elemanların Isoline üzerinde oturacağı hizalar ise, Isoline levhalarına basılmış çizgilerle belirtilmekte olduğu için ölçü almaya gerek kalmamaktadır. Her ne kadar arduvaz doğal bir malzeme de olsa üzerine ağır bir metal düşmesi gibi durumlarda zarar görebilir. ISOLINE® sisteminin bir diğer avantajı, böyle bir durumdan çatının su geçirimsizliğinin etkilenmemesidir.

Ayrıca ARDUVAZ®’ın tespitinde kullanılan kanca sistemi, istenildiğinde aradan bir taşın çıkartılıp değiştirilmesine mümkün kılar.
Renk                          : Siyah

Ürün Boyutları
En x Boy x Kalınlık   : 250 mmx200 mmx5-7 mm
Ağırlık                                    : 800 gr
Ambalaj                     : 115 cmx115 cmx90 cm 1300 ± 100 adet/paket

Aksesuarları
Mahya Kapağı
En x Boy                    : 8+8 cmx100 cm (Mahya tespit lamalarıyla birlikte)

Talep Formu

    Benzer Ürünler