BTM Cool Shingle – Shingle Dragon

BTM Cool Shingle

BTM Cool Shingle, beyaz rengi ile ışın yansıtma özelliği sayesinde yaz sıcaklarında çatıların daha serin olasına katkı sağlayan; çevreci, tasarruflu, konforlu ve ekonomik bir üründür.

 

Avantajları

  • BTM Cool Shingle kaplı çatılar, sıcak yaz günlerinde soğutma enerjisine daha az ihtiyaç duyarlar.
  • Güneşli ve sıcak yaz günlerinde klasik koyu renkli çatı yüzeyinin sıcaklığı ile karşılaştırıldığında, BTM Cool Shingle kaplı çatıların sıcaklığı daha düşüktür.
  • BTM Cool Shingle kaplı çatılarda, çatıdan dış ortama geçen ısı miktarı azaldığı için şehirlerde oluşan ısı adası etkisi de azalmış olur.
  • Yapıların soğutulması için daha az enerji tüketileceğinden, elektrik santrallerinde daha az enerji üretimi ve beraberinde daha az santral emisyonu oluşturur. Bu da, çevre dostu bir sonuç demektir.
  • BTM Cool Shingle kaplı çatılar daha az ısı topladıklarından, yeryüzünün daha az ısınması ve dolayısı ile iklim değişikliğinin daha yavaş gerçekleşmesi noktasında önemli bir katkı sağlar.

Kullanım Yerleri

Eğimli çatılarda ve pergolalarda kaplama malzemesi olarak kullanılır.

Yüzey Hazırlığı

Kaplanacak yüzey mutlaka kuru olmalıdır. Yüzey OSB levhalardan oluşuyorsa, şaşırtmalı olarak ve her kenarında en az 3’er mm genleşme boşluğu bırakılarak döşenmelidir. Çatı sıcaklığının artmasını engelleyecek uygun bir havalandırma sistemi sağlanmalıdır.

Uygulama Şekli

Cool Shingle modelinin uygulaması esnasında, kendinden yapışkanlı bölümü koruyan, sökülebilir plastik folyo sıyrılarak shingle levhadan ayrılır. Böylece, yapışkanlı bölüm bir alt sıradaki levhaların üzerine tam olarak yapışabilir. Cool Shingle levhaların uygulanması için tavsiye edilen en düşük çatı eğimi  %20’dir.

Detaylı uygulama bilgileri için lütfen Shingle Uygulama Kitapçığı’na  veya ambalaj üzerindeki uygulama bilgilerine bakınız.

Havalandırma:

Shingle kaplanacak çatı altyapısını oluşturan ahşap panel ve elemanların nem ve sıcaklık farklılıkları nedeniyle çalışıp (uzama ve büzüşme) shingle katmanına zarar vermesinin önüne geçmek için uygun bir doğal havalandırma sağlanmalıdır.

Bu doğal havalandırma, havanın saçaklardan girebileceği ve mahya yakınlarından çıkabileceği şekilde oluşturulmalı ve genel kural olarak her 300 m2’lik çatı katı alanı için 1 m2 toplam havalandırma boşluğu bırakılacak şekilde yapılmalıdır. Bu kurala uygun şekilde oluşturulacak toplam havalandırma boşluğu alanının yarısı saçaklardan hava girişi için, diğer yarısı da mahya yakınlarından havanın çıkışı için dengeli bir şekilde ayrılmalıdır.

Aksesuar yelpazesinde hava çıkışları için kapaklı veya kapaksız olmak üzere iki tip shingle havalandırma bacası bulunur. Bu bacalar, her 10 m2’ye 1 adet olacak biçimde mahya yakınlarına yerleştirilirler. Yeri belirlenen baca monte edilmeden önce, OSB levha shingle havalandırma bacası flanşının altındaki açıklık ölçüsünde kesilerek baca yerleştirilir. Saçaklardan hava girişi için de uygun ölçü ve biçimde boşluklar bırakılmalı, kuş/böcek girmesine karşı tel ile korunmalıdır. Çatı arasında uygun bir doğal havalandırma yapılmamış olması nedeniyle shingle levhalarda altyapının çalışması nedeniyle oluşan deformasyon ve çatlaklardan üretici ve satıcı firmalar sorumlu tutulamaz.

Uyarılar:

Shingle paketleri kullanım öncesinde de düşük ve yüksek sıcaklıklar ile nemden korunmuş olmalıdır. Shingle kaplanacak çatı yüzeyindeki kaplama tahtaları (OSB, su kontraplağı) kuru olmalıdır. OSB levhalar çatıya şaşırtmalı olarak ve her kenarında en az 3 mm genleşme boşluğu olacak biçimde döşenmelidir. Böylelikle shingle kaplamanın çalışan ahşap alt yapıdan etkilenmemesi sağlanabilir. Genleşme derzi bırakılmadan döşenmiş OSB levhalar üzerine kaplanan shingle levhalarda altyapı hareketi nedeniyle oluşan deformasyon ve çatlaklardan üretici ve satıcı firmalar sorumlu tutulamaz. Çatı sıcaklığının artmaması için uygun bir havalandırma sistemi sağlanmalıdır.5°C’nin altındaki sıcaklıklarda shingle’ın kenarları ve köşelerinde oluşabilecek deformasyonlara karşı dikkatli olunmalıdır. Unutulmamalıdır ki; shingle levhaların ideal uygulama sıcaklığı +5 °C ve  +30°C arasıdır.

Ambalaj

Cool Shingle levhalar, 32 cm eninde ve 100 cm boyundadır.

Kendinden yapışkanlı BTM Cool Shingle, paketler halinde piyasaya sunulmaktadır. Bir paketteki shingle levha adedi 21 olup, 21 levha ile 3 m2 çatı alanı kaplanabilmektedir.

Paletler halinde sevk edilen Shingle Dragon’un 1 paletinde 36 paket shingle bulunmakta ve 1 palet Shingle Dragon ile 108 m2 çatı alanı kaplanabilmektedir.

 

Depolama Koşulları ve Raf Ömrü

Paketler, üstü kapalı mekânlarda depolanmalı; üst üste en fazla üç paket olacak şekilde istiflenmeli ve güneş ışığına maruz bırakılmamalıdır.

 

Talep Formu

    Benzer Ürünler