İnşaat sektöründe çokça kullanılan tuğla, balçığın kalıplara dökülüp yüksek ateşte pişirilmesi ile elde edilen bir yapı malzemesidir. Ekonomik fiyatlı ve çok yönlü oluşu sebebi ile tuğlaların pek çok kullanım alanı vardır. Günümüzde teknolojinin ilerlemesi ile beraber çeşitli boyut ve kalınlıklarda üretimi yapılabilen tuğlalar, kullanımlarında birbirlerine yapışmasını sağlayan ekstra bir malzemeye ihtiyaç duyarlar. Bu malzeme harç olarak adlandırılmaktadır. Tuğlaların harçsız kullanımları mümkün değildir.

Tuğla Ölçüleri Nedir?

Tuğlalar fabrikalarda gelişen teknolojik makineler tarafından her ölçüde üretilebilmektedir. Boyutları tuğlanın cinsine göre değişse de genel olarak kullanılan yığma tuğla, 19x9x5 cm boyutlarında delikli olarak tercih edilirler. Bu ürünün delikli modelleri yatay delikli veya düşey delikli olarak ayrılmaktadır.

İnşaat Tuğla Çeşitleri Nelerdir?

Tuğla çeşitleri yapım yöntemlerine, delikli olup olmamalarına ve kullanım alanlarına göre ayrılırlar. Genel olarak bakıldığında 8,5 tuğla çeşidinin olduğunu söyleyebiliriz. Bunlar yığma tuğla, ateş tuğlası, baca tuğlası, asmolen tuğla ve dekoratif tuğla çeşitleridir.

– Yığma Tuğla: Genellikle düşey delikli olarak üretilen bu tuğlalar, dayanıklı yapıları sebebi ile kolonsuz binalarda çokça tercih edilmektedir. 19 cm ve 29 cm boyutları, 13 cm kalınlığı ile darbelere karşı dayanıklı bir tuğla çeşididir.
– Ateş Tuğlası: Yüksek ısıya dayanıklı olarak üretilen bu tuğlalar, şömine, barbekü ve soba gibi alanlarda kullanılır. Birleştirilmeleri sırasında sıradan harç yerine ateşe dayanıklı şamot adı ile bilinen bir harç malzemesi kullanılır. Boyutları 20 cm ve 10 cm olmakla beraber kalınlıkları 2 ile 5 cm arasında değişmektedir.
– Baca tuğlası : Sıcaklığa dirençli olarak üretilen bu tuğlalar, boyutlarına göre çift veya tek delikli olarak imal edilmektedir.
– Asmolen Tuğla: Dayanıklı yapısı sebebiyle tercih edilen asmolen döşemede kullanılan bu tuğla çeşidi, 35 cm’ye varan kalınlığa sahiptir.
– Dekoratif Tuğla: Genellikle dekorasyon çalışmalarında estetik görünümü ile tercih edilen bu tuğlalar, 8, 9 cm gibi az bir kalınlığa sahiptir. Barok, eskitme ve antik tuğla gibi seçenekleri mevcuttur.

Firmamız, satışını yaptığı her türlü tuğla çeşidi için müşteri memnuniyetini garanti etmektedir. Çeşitli ölçü ve türleri ile fiyat bilgileri için firmamız ile iletişime geçebilirsiniz.

Talep Formu

    Benzer Ürünler