Sandviç Panel Malzemeleri

Gösterilen sonuç sayısı: 15

Poliüretan, PIR, polistren, fenolik gibi tüm malzemeler plastik köpük olarak, taşyünü ise inorganik lifli malzeme olarak iki farklı grupta sınıflandırılır.

Aralarındaki fark ve sundukları performanslar sıklıkla merak edilir. Geniş kullanım alanına sahip sandviç panellerin teknik özellikleri bakımından yanlış anlaşılmaların dışında eksik bilgilendirmeler de vardır.

Yapı fiziğine uygun mekanik dayanım, yalıtım, yangın performansı ve üretim aşamaları dikkate alınarak doğru kompozit sandviç panel tercihinde çekirdek malzeme tipi çok önemli rol oynar.

Bu açıdan yaklaşıldığında, malzemelerden beklenen tüm başarımları doğru belirleyip karşılaştırmak ayrıca önem kazanır.

PUR / PIR (Poliüretan) : Poliüretan (PUR) ve Polisoziyanat (PIR) sandviç panel üretiminde en çok kullanılan plastik köpüklerdir. Genellikle laminasyonlu hatlarda tercih edilen bu tür plastik köpüklerin köpürme aşamasında yapışma özelliğinin olması çok önemlidir. Son yıllarda kimyasal özellikleri daha da geliştirilerek yangın dayanımları yükseltilmiştir. Üretiminde çevreye duyarlı n-pentane şişirici gaz tercih edilir. Poliüretan, sandviç panel üretiminde yaklaşık 50 yıldır kullanılmakla beraber en güvenilir yalıtım malzemesi olarak bilinir.

XPS / EPS (Polistren) : Polistren köpükler, Extrude (XPS) ve Expanded (EPS) olmak üzere iki formda bulunmaktadır. Sandviç panel uygulamalarında ilave yapıştırıcı kullanılarak metal yüzeylere tutulur. Termoplastik olarak adlandırılan polistren köpükler düşük sıcaklıklarda erirler.

Fenolik (PF) : Fenolik köpükler diğer plastik köpüklere kıyasla daha yeni bir malzemedir. Sandviç panelde nadiren tercih edilir. Plastik köpükler içerisinde en iyi yangın performansını fenolik köpükler sunar.

Taşyünü : Bazalt, dolomit, diyabaz gibi kayaların ergitilip püskürtülmelerinden ve bakalitle karıştırılarak sonrasında özel işlemlerden geçirilmesi sonucu elde edilen mineral yün çeşididir. Yangın dayanımı ve ses yalıtımında mükemmel sonuçlar sağlayan taşyünü, ısı yalıtımında plastik köpüklere kıyasla daha düşük yalıtım değerlerine sahiptir.